Bodrum, Sollare Yelken Akademisi
Bodrum

YELKEN BÖLGESİ  Bodrum


Turgut Reis D-Marin

 

 Bizim teknelerimizin bağlama yeri: Turgut Reis D – Marin`den mesafeler (denizmilli):

 

DATCA                        45 dm

BODRUM                       7 dm

MARMARIS                  85 dm

GÖCEK                        70 dm

 

 

Yelken Bölgesi Bodrum:

 

En büyük yerleşim merkeziyle aynı ismi taşıyan yarımadanın üstünde üç büyük marina bulunmaktatır. Yalıkavak, Turgut Reis D-Marin ve Milta Marina Bodrum. Dolu yarış takviminden de anlaşılacağı gibi yelkenciler için burada yatçılık sporunun hareketli bir merkezi oluşmuştur.

Yarımada turistik bir bölgedir. Buna rağmen eğer biraz maceracı ruhunuz varsa, Sadun Boro’nun ‘Vira Demir’ (ya da başka bir) kitaptan da faydalanarak saklı kalmış sakin koylar bulup demirleyebilirsiniz.

Bodrum kendine özgü cazibesiyle Türkiye’nin St. Tropez’i diye de adlandırılır ve Marmaris’in ardından Türk sahillerindeki iki numaralı yelken merkezidir. Geçmiş balıkcılık ve çiftçilikle geçimini temin eden Bodrum Köyü bu gün kentten kaçan Türklerin ikinci adresi durumuna gelmiştir.

 

Bodrum çıkış noktası olarak seçip yelken tatiliniz Gökova körfesininde gerçekleştirebilirsiniz. Gökova Körfesine ait olan koyların güzelliğini ve sükunetini anlatmak için fazla söze gerek yok. Dünya denizlerini dolaşmış denizcilerin hemen hespsinin en beğendikleri koylardan birkaçı Gökova Körfesi’ndedir. Kendine has özel bir cazibesi olan körfezdeki koyların birçoğu bugün de el değmemiş durumda. Gökova  Körfezi bir doğal koruma alanı, ama bunu değiştirmeye çalışanlar var.

 

Bir sahil şeridin özellikleriyle isminin bu derecede birbirine uyduğu çok nadirdir. Sanki cenetten bir parcadır Gökova. Hep mavi olan gök, karanın içlerine doğru uzanan doğa koruma alanının üzerine kaplar. Kocaman otel binalarının yerine minik birkaç köyün ve bir sürü derme çatma tahta iskelenin görülüdüğü körfezin kuzey kıyılarında önce yeşil çam ormanlarıyla kaplı alçak tepeler vardır. Bu tepelerin ardında ise 950 metreye kadar hızla yükselen dağları görürüz. Akbük’te, bu dağların üzerinde bir bulut görürseniz, hele akşam saatleriyse, karadan denize doğru rüzgar sağanlakları beklemelisiniz. Doğu kıyıları yeşıil ve küçük koylar ve ormanlık parçalarla kesintilidir. Körfezin genişliği sonuna doğru 2 mile kadar düşer. Bodrum’a doğru dönüş yolu iyi planlamalısınız – bazen sert esen karayel rüzgarı size kafadan gelip yolunuzu uzatır....

 

Bodrum çıkış nokası olarak kuzeye doğru bir rota da seçebilirsiniz. Bir kaç tarihi yerler ve ıssız koyları bulunur.

 

Yunan Adaların arasında da gezebilirsiniz. Gümrük ve liman çıkışını aldıktan sonra özellikle Bodrum’dan kolay ulaşılabılır.

Yanlız: ne kadar kuzeye doğru giderseniz o kadar sert hava ile beklemelisiniz.

Bizim tavsiyemiz: Yunan Adaları için en güzel gezi zamanı mayıs/hazıran ve ekim ayıdır. Okul tatil sırasında limanlar çok kalabalık olabilir.

 

Tecrübeli yelkenciler ve denizciler için Bodrum bölgesi olanüstü bir yat tatil alanı !

 

Tarih

Liman bölgesi MÖ 11. YY’ da Yunanlılar tarafından yerleşime açıldı, daha sonra Iran’ ın yönetimine girdi. Caria’ nın başkenti olmasına rağmen, jeopolitik konumu halkının otonomi içerisinde yaşamasına fırsat vermiştir.


Tarihçi Heredot  (484–420 MÖ)  burada doğmuştur. Mausolus, MÖ 377’den 353 MÖ kadar Iran adına Caria’yı buradan yönetmiştir. MÖ 353 yılında öldüğünce, hem kız kardeşi hem de dul eşi olan CarialıArtemisa II,  eski yunan mimarlarından Satyros ve Pythisi ve de Bryaxis, Scopas, Leochares ve Timotheus isimli dört heykeltıraşı eşinin mezarını yapmaları için işe almıştır. Mozele kelimesi  Mausolos’un  mezarından ortaya çıkmıştır. Bu tapınak tarzındaki yapı rölyef, ve heykellerle bezenmiştir. 1700 yılına kadar ayakta olan yapı, bu dönemde depremlerle yıkılmıştır. Günümüze mezara ait ancak az bir kalıntı gelmiştir.


1402 yılında gelen Haçlı  şovalyeleri  mozelenin taşlarını, Bodrum kalesinin yapımında kullanmışlardır. Kale; Haçlı  mimarisinin doğudaki son örneklerindendir. Rodos Şövalyeleri, burayı, bir önceki İzmir yakınındaki kaleleri, Timurlenk tarafından yıkıldıktan sonra inşa etmişlerdir. Şimdiki adı verilene kadar kale ve etrafındaki yöre Petronium olarak bilinmiştir. 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman, Şövalyelerin hüküm sürdüğü Rodos  Adasını,  Saint Peter Kalesi ve Bodrumu ele geçirip, Şövalyeleri Malta’ya sürmüştür.


20. yy’a kadar Bodrum geçimini, balıkçılık ve sünger avcılığı ile sürdürüyordu.  Halikarnas’ın kuruluşu ile ilgili birçok tartışma olmuştur,  kullandıkları paraların üzerindeki Medusa, Poseidon, ve Trident resimlerinden  anlaşıldığı kadar, Troezen ve Args şehirlerine bağlı bir Dor kolonisiydi. Yerleşimcileri atalarının Strabon’un bahsettiği gibi Anthesler olmasını memnuniyetle karşılamakla beraber, kendilerine Anthedyalı olarak adlandırmaktan da gurur duyuyorlardı.

Bodrum
Bodrum
Bodrum
Bodrum
Bodrum
Bodrum
Bodrum
Bodrum
Bodrum
Bodrum
{ Geri }

Sail&Sail Training

Yaşar Oto döşeme İzmir

Hit Şarkı Sözleri